Elektryczne ogrzewanie niedrogo i wygodnie. Sprawdź, jak to możliwe

Elektryczne ogrzewanie niedrogo i wygodnie. Sprawdź, jak to możliwe

Dużymi krokami zbliża się zima, a co za tym idzie kolejny sezon grzewczy. To niejednej osobie może spędzać sen z powiek. Koszty nieefektywnych systemów grzewczych znacząco nadwyrężają domowe budżety i mogą być powodem do niepokoju. Jeśli jednak znajdziemy odpowiednie rozwiązanie, to zapewniając odpowiedni komfort cieplny domownikom, nie uszczuplimy znacznie domowego budżetu.

Do niedawna za drogi i nieopłacalny system grzewczy uważano ogrzewanie elektryczne. To zaczyna się powoli zmieniać za sprawą dostępnych na rynku nowoczesnych urządzeń. Wśród nich warto wymienić hybrydowe grzejniki elektryczne, które są nie tylko efektywne, ale również energooszczędne. Jeśli połączymy ten fakt z tym, że ogrzewanie elektryczne jest jednym z najwygodniejszych sposobów na zapewnienie ciepła w domu, to możemy uznać, że znaleźliśmy doskonałą alternatywę dla innych kosztownych i niewygodnych w użytkowaniu sposobów na ogrzewanie budynku.

Druga strona medalu

Rozważań na temat efektywnego ogrzewania budynków nie sposób oddzielić od kwestii związanych z ich ociepleniem. Warto zdać sobie sprawę z tego, że brak odpowiedniej izolacji termicznej to częsta przyczyna wysokich kosztów ogrzewania. Prawda jest jednak taka, że w przypadku nieocieplonych obiektów każdy, nawet najlepiej działający system grzewczy nie będzie w stanie tych kosztów ograniczyć. Kluczową kwestią pozostaje zatem ocieplenie budynku, a dopiero potem wybór odpowiedniego systemu grzewczego. W wielu gminach jest dostępne dofinansowanie termoizolacji budynków. Mogą z niego skorzystać osoby, które nie mają wystarczających środków na przeprowadzenie takich prac we własnym zakresie.

Energooszczędne grzejniki hybrydowe

Kiedy prace termoizolacyjne mamy już za sobą, możemy przystąpić do wyboru odpowiedniego ogrzewania. Pojawienie się na rynku nowoczesnych, energooszczędnych grzejników sprawiło, że coraz więcej osób przekonuje się do ogrzewania elektrycznego. Jego liczne zalety trudno przecenić. Warte uwagi są tu urządzenia hybrydowe, których wyłącznym dystrybutorem w naszym kraju jest Econovli.pl.

Elektryczne grzejniki hybrydowe wykorzystują dwa niezależne systemy grzewcze. Wbudowane w jedną wbudowane i sterowane za pomocą inteligentnego termostatu są wygodne w użytkowaniu i pozwalają ogrzać pomieszczenie przy stosunkowo niskim zużyciu energii. Jak to możliwe?

Dwa systemy grzewcze

Tajemnica tkwi w zastosowaniu odpowiednich systemów grzewczych i połączeniu ich pracy w taki sposób, by całe urządzenie działano jak najefektywniej. W przypadku grzejników hybrydowych Klima i Deko osiągnięto to, stosując ogrzewanie konwekcyjne oraz promiennik podczerwieni. Nie bez przyczyny wykorzystano właśnie te systemy.

Priorytetowo potraktowano tutaj ogrzewanie podczerwienią, które jest w stanie utrzymać w pomieszczeniu stałą temperaturę przy stosunkowo niskim poborze mocy. Ogrzewanie konwekcyjne stanowi wspomaganie dla promiennika podczerwieni i załącza się wtedy, gdy zachodzi konieczność szybkiego podniesienia temperatury do pożądanego przez użytkowników poziomu. Jego zaletą jest też szybka reakcja na zmiany temperatury w otoczeniu.

Dla usprawnienia działania urządzeń producent zastosował w nich szereg rozwiązań, które dodatkowo obniżają zużycie energii. Wspominany wyżej inteligentny termostat to tylko jedno z nich. Oprócz niego znajdziemy w hybrydach czujnik otwartego okna oraz czujnik obecności. To rozwiązania, które doskonale sprawdzają się w praktyce i potrafią zagwarantować spore oszczędności w domowym budżecie. Elektryczne ogrzewanie nie musi zatem być drogie. Wręcz przeciwnie – w przypadku hybryd jest energooszczędne i komfortowe w użytkowaniu.

Ocena

Granitowy zlew kuchenny – co powinieneś o nim wiedzieć?

Granitowy zlew kuchenny – co powinieneś o nim wiedzieć?

Aranżując domową przestrzeń, coraz więcej osób decyduje się na granitowy zlew kuchenny. Jego liczne zalety przekonują sporą grupę osób. Nie da się jednak ukryć, że takie rozwiązanie może mieć również wady. Tą, o której wspomina się najczęściej, jest koszt zakupu. Choć cena granitowych zlewozmywaków może niektórych inwestorów odstraszać, warto poznać ich atuty, by ocenić, czy nie jest to wydatek, który może się opłacać.

Co nieco o składzie zlewów granitowych

Pod pojęciem – granitowy zlew kuchenny – mogą kryć się produkty o zróżnicowanej jakości. Ta zależy przede wszystkim od składu zlewu, a dokładniej materiału, z którego go wykonano. Ogólnie takie zlewozmywaki możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to zlewy wykonane z granitowego bloku, druga zlewozmywaki konglomeratowe, które składają się ze zmiennej ilości kwarcu oraz akrylu. Wśród konglomeratów wyróżniamy zlewy z tzw. tegranitu, czyli materiału charakteryzującego się składem 80% kwarcu i 20% akrylu oraz zlewy z tzw. graniteki, gdzie skład wynosi odpowiednio 70% i 30%.

Granitowy zlew kuchenny, który możemy zakupić w sklepie, to najczęściej produkt z konglomeratu. Występujący w jego składzie kwarc nadaje mu cenionego wśród inwestorów kamiennego wyglądu. Warto pamiętać również o tym, że kwarc jest najtwardszym składnikiem granitu. W połączeniu z żywicą akrylową tworzy produkt wyjątkowo trwały i odporny na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne oraz niskie i wysokie temperatury.

Granitowy zlew kuchenny nie jest bez wad

Wybierając granitowy zlew kuchenny, warto pamiętać – że podobnie jak każdy inny produkt – również on może cechy, które nie będą nam odpowiadać. Pytanie, jak bardzo będą przeszkadzać inwestorom i czy zniechęcą ich do zakupu.

Przede wszystkim należy wspomnieć, że granitowy zlew kuchenny jest dość ciężki. Dlatego przy montażu może być konieczne zamontowanie w szafkach dodatkowych wzmocnień.

Kolejna kwestia to cena produktu. Ta w przypadku zlewozmywaków naprawdę dobrej jakości może wynosić nawet ponad tysiąc złotych. Nie oznacza to oczywiście, że w przypadku zlewów o klasycznym, prostym kształcie, które nie obejmują dodatkowych akcesoriów (np. koszyczek na sztućce, ociekacz, czy deska do krojenia) zakup w przystępnej cenie nie będzie możliwy.

Granitowy zlew kuchenny ma jeszcze jedną wadę. Wybierając modele w jasnych barwach, należy liczyć się z tym, że mogą na nich powstawać przebarwienia po winie, kawie, herbacie i sokach z warzyw oraz owoców. Przy odpowiedniej pielęgnacji i regularnym czyszczeniu z pewnością zlewozmywak będzie można utrzymać w czystości. Warto jednak zwrócić uwagę na powierzchnię komór. Nieestetyczne przebarwienia powstają najczęściej w przypadku zlewów o chropowatej powierzchni. Znacznie łatwiej utrzymamy w czystości te, które są całkowicie gładkie.

Czy ilość atutów przewyższa wady zlewów z konglomeratu? – To pytanie, na które każdy inwestor powinien odpowiedzieć sobie samodzielnie. Zważywszy jednak na liczbę osób, które decydują się na takie rozwiązanie, można wysunąć wniosek, że granitowy zlew kuchenny spełnia większość oczekiwań użytkowników.

Ocena

Funkcjonalnie i nowocześnie w sterowaniu oświetleniem

Funkcjonalnie i nowocześnie w sterowaniu oświetleniem

Klasyczny włącznik, którym zapalimy oświetlenie po wciśnięciu prostokątnego klawisza. – Tak wygląda przeznaczony do sterowania oświetleniem osprzęt elektryczny w większości polskich domów. Decydując się na remont, zazwyczaj koncentrujemy się na kolorze ścian, rodzaju materiałów i dodatkach. Osprzęt natomiast najczęściej pozostaje taki sam albo zbliżony zarówno pod względem designu, jak i funkcji. Tymczasem na rynku dostępne są nowoczesne i bardzo wygodne rozwiązania. Warto zapoznać się z możliwościami, jakie wiążą się z ich instalacją w naszych domach.

Efektowny i nietuzinkowy design

Już na pierwszy rzut oka widać, że nowoczesne włączniki zdecydowanie różnią się od tych klasycznych zaproponowanym przez producenta designem. W tym przypadku sterujemy nie poprzez wciśnięcie klawisza, ale poprzez dotyk. Wystarczy delikatne muśnięcie opuszkiem palca, by światło w pomieszczeniu zostało włączone. Pozwoliło to na całkowitą rezygnację z klawiszy na rzecz płaskiego panelu sterowania. Taki panel prezentuje się bardzo elegancko i efektownie. Wykonany w całości z hartowanego szkła kojarzy się z nowoczesnymi, a nawet futurystycznymi wnętrzami. Zamontowany w pomieszczeniu podnosi standard jego wykończenia. Jak dokładnie wygląda taki dotykowy panel sterowania, można zobaczyć na stronie Gajwer.

Sposób sterowania oświetleniem

Jak wspomniałam powyżej, w nowoczesnych panelach, by zaświecić światło, wystarczy delikatne dotknięcie jego powierzchni. Pośrodku panelu znajduje się podświetlane kółko. To właśnie za jego pomocą będziemy dotykiem sterować oświetleniem. Intuicyjny i łatwy w obsłudze panel daje nam też informację, czy światło jest aktualnie włączone, czy wyłączone. Wystarczy spojrzeć na kolor podświetlenia na panelu. Przy włączonym oświetleniu kółko na jego powierzchni zaświeci się na niebiesko, a przy wyłączonym na czerwono.

To jednak nie wszystko. Niektóre modele dotykowych paneli (w ich nazwie znajdziemy oznaczenie “R”) działają w połączeniu z pilotem. Daje to możliwość zdalnego sterowania światłem, co nie pozostaje bez wpływu na komfort użytkowania wnętrza. Panele dotykowe z pilotem doskonale sprawdzają się w takich pomieszczeniach jak sypialnia oraz strefa wypoczynkowa salonu. Możliwość włączania i wyłączania oświetlenia podczas relaksu na kanapie nie musi już pozostawać w sferze marzeń.

Bezpieczeństwo w mieszkaniu

Wybierając osprzęt elektryczny przeznaczony do sterowania oświetleniem, warto też zwrócić uwagę na bezpieczeństwo użytkowników. I w tym przypadku docenimy zalety dotykowych paneli. Dzięki temu, że ich obudowa jest szczelna, panele nie stanowią zagrożenia przy przypadkowym zachlapaniu wodą. O bezpieczeństwie możemy też mówić w kontekście poruszania się po zmroku. Podświetlany panel można łatwo zlokalizować w ciemności. Pozwala to uniknąć wielu potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, takich jak upadki czy stłuczenia.

Warto zwrócić uwagę również na to, że obudowa panelu sterowania jest niepalna, a dzięki temu, że została wykonana z wysokiej jakości materiału (hartowane szkło), jest też odporna na zarysowania i trwała. Można zatem powiedzieć, że w tym przypadku jakość idzie w parze z funkcjonalnością oraz wysoką estetyką. Trudno się zatem dziwić, że osoby, które cenią wygodę i efektowne rozwiązania, wybierają włączniki dotykowe. Możliwości aranżacyjne z ich udziałem poszerza zróżnicowana gama kolorystyczna paneli. Znajdziemy wśród nich modele w kolorze czarnym, białym, szarym oraz złotym.

Ocena

Jak dobrać żarówki do domu? – praktyczne wskazówki

Jak dobrać żarówki do domu? – praktyczne wskazówki

Jak dobrać żarówki do domu? Takie pytanie pada najczęściej pośród for internetowych, serwisów tyczących się tematyki domowej, jak i w sklepach. Próbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, która ma z zasady zaowocować komfortem użytkowania poszczególnych pomieszczeń. Rozważaniom na ten temat praktycznie nie ma końca, bo okazuje się, że wybór nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Sprawdźmy, jak dobrać żarówki do domu, by wpisały się również w potrzeby budżetu finansowego.

Read More

Ocena

Na podłodze, w kącie stała… – lampa podłogowa

Na podłodze, w kącie stała… – lampa podłogowa

Lampa podłogowa – dobrze każdemu znana. Typ oświetlenia mobilnego i uniwersalnego, które można ustawić w dowolnym miejscu i w dowolnym momencie. Prosty pomysł, który stał się wnętrzarskim sukcesem, bo lampy podłogowe nie są pełne przepychu – choć znajdziemy i takie – a jednak uzupełniają nawet luksusowych aranżacji. Zatrzymajmy się przy słowie aranżacji. Przyjrzyjmy się oczami wyobraźni trzem propozycjom na wystrój z lampą podłogową u boku. Być może któraś z nich, stanie się realną inspiracją.

Read More

Ocena

Rodzaje karniszy na polskim rynku

Rodzaje karniszy na polskim rynku

Kilkanaście lat temu dekorowanie okien było znacznie prostsze i ograniczone do wąskiego asortymentu. Dziś możliwości jest znacznie więcej. Uzmysławiamy sobie to, obserwując rodzaje karniszy dostępnych na rynku. Zróżnicowane pod względem materiału, koloru i formy stwarzają nieporównywalnie więcej możliwości dekoracyjnych. Docenia to wielu inwestorów i chętnie wykorzystuje w domowych aranżacjach. Niektórym jednak tak szeroka oferta stwarza problem przy wyborze. Read More

Ocena

Nowoczesne oświetlenie

Nowoczesne oświetlenie

Oświetlenie w pomieszczeniu pełni wiele różnych funkcji. Nie tylko rozjaśnia je, ale  buduje też atmosferę wnętrza, maskuje niedoskonałości aranżacji oraz eksponuje te elementy, które stanowią dumę inwestora. Tak wiele różnorodnych efektów możliwe jest dzięki zastosowaniu rozmaitych opraw oświetleniowych. Każda z nich wyróżnia się czymś wyjątkowym, innym, niepowtarzalnym. Ta ogromna różnorodność to niezwykła gratka dla osób, które zajmują się urządzaniem wnętrz. Dzięki niej możliwości aranżacyjne są niemal nieograniczone. Read More

Ocena

Aranżacja okna, czyli wybieramy rolety i zasłony do domu!

Aranżacja okna, czyli wybieramy rolety i zasłony do domu!

Dekorowanie okien to istotny element, który sprawdzi się nie tylko w salonie, ale również w kuchni, łazience czy sypialni. Zasłony i rolety to ciekawa aranżacja okna. Te urozmaicą prostą i minimalistyczną przestrzeń, dopasowując się, zarówno do estetyki, jak i funkcjonalności. W związku z tym warto o ten detal zadbać podczas remontu lub w trakcie aranżacji wnętrza. Najmodniejsze dekoracje do okien? Podpowiadamy w artykule, co warto wybrać!

Read More

Ocena

Oświetlenie miejscowe – dobieramy lampy stołowe

Oświetlenie miejscowe – dobieramy lampy stołowe

Doskonałe oświetlenie pomieszczeń domowych to gwarancja komfortu korzystania z urządzanych przestrzeni. Poza oświetleniem centralnym, które niestety nie jest w stanie dotrzeć we wszystkie zakamarki, musimy zadbać o oświetlenie miejscowe. Tę funkcję idealnie spełniają lampy stołowe. Praktyczne, dekoracyjne i będące w stanie zapewnić na tyle wyraziste światło, by skutecznie oświetlić wybrane fragmenty przestrzeni.

Read More

Ocena

Urządzenie małej kuchni. Praktyczne wskazówki

Urządzenie małej kuchni. Praktyczne wskazówki

Marzeniem wielu osób jest posiadać przestronną, funkcjonalną kuchnię. Rzeczywistość jest jednak taka, że często do naszej dyspozycji pozostają niewielkie pomieszczenia. Urządzenie małej kuchni, która będzie świetnie spełniała swoją funkcję, też jest jednak możliwe. O tym, jak sprostać wyzwaniu i urządzić w pełni funkcjonalną i elegancką kuchnię dysponując niewielkim metrażem, opowiadam poniżej. Read More

Ocena