Funkcjonalnie i nowocześnie w sterowaniu oświetleniem

Funkcjonalnie i nowocześnie w sterowaniu oświetleniem

Klasyczny włącznik, którym zapalimy oświetlenie po wciśnięciu prostokątnego klawisza. – Tak wygląda przeznaczony do sterowania oświetleniem osprzęt elektryczny w większości polskich domów. Decydując się na remont, zazwyczaj koncentrujemy się na kolorze ścian, rodzaju materiałów i dodatkach. Osprzęt natomiast najczęściej pozostaje taki sam albo zbliżony zarówno pod względem designu, jak i funkcji. Tymczasem na rynku dostępne są nowoczesne i bardzo wygodne rozwiązania. Warto zapoznać się z możliwościami, jakie wiążą się z ich instalacją w naszych domach.

Efektowny i nietuzinkowy design

Już na pierwszy rzut oka widać, że nowoczesne włączniki zdecydowanie różnią się od tych klasycznych zaproponowanym przez producenta designem. W tym przypadku sterujemy nie poprzez wciśnięcie klawisza, ale poprzez dotyk. Wystarczy delikatne muśnięcie opuszkiem palca, by światło w pomieszczeniu zostało włączone. Pozwoliło to na całkowitą rezygnację z klawiszy na rzecz płaskiego panelu sterowania. Taki panel prezentuje się bardzo elegancko i efektownie. Wykonany w całości z hartowanego szkła kojarzy się z nowoczesnymi, a nawet futurystycznymi wnętrzami. Zamontowany w pomieszczeniu podnosi standard jego wykończenia. Jak dokładnie wygląda taki dotykowy panel sterowania, można zobaczyć na stronie Gajwer.

Sposób sterowania oświetleniem

Jak wspomniałam powyżej, w nowoczesnych panelach, by zaświecić światło, wystarczy delikatne dotknięcie jego powierzchni. Pośrodku panelu znajduje się podświetlane kółko. To właśnie za jego pomocą będziemy dotykiem sterować oświetleniem. Intuicyjny i łatwy w obsłudze panel daje nam też informację, czy światło jest aktualnie włączone, czy wyłączone. Wystarczy spojrzeć na kolor podświetlenia na panelu. Przy włączonym oświetleniu kółko na jego powierzchni zaświeci się na niebiesko, a przy wyłączonym na czerwono.

To jednak nie wszystko. Niektóre modele dotykowych paneli (w ich nazwie znajdziemy oznaczenie “R”) działają w połączeniu z pilotem. Daje to możliwość zdalnego sterowania światłem, co nie pozostaje bez wpływu na komfort użytkowania wnętrza. Panele dotykowe z pilotem doskonale sprawdzają się w takich pomieszczeniach jak sypialnia oraz strefa wypoczynkowa salonu. Możliwość włączania i wyłączania oświetlenia podczas relaksu na kanapie nie musi już pozostawać w sferze marzeń.

Bezpieczeństwo w mieszkaniu

Wybierając osprzęt elektryczny przeznaczony do sterowania oświetleniem, warto też zwrócić uwagę na bezpieczeństwo użytkowników. I w tym przypadku docenimy zalety dotykowych paneli. Dzięki temu, że ich obudowa jest szczelna, panele nie stanowią zagrożenia przy przypadkowym zachlapaniu wodą. O bezpieczeństwie możemy też mówić w kontekście poruszania się po zmroku. Podświetlany panel można łatwo zlokalizować w ciemności. Pozwala to uniknąć wielu potencjalnie niebezpiecznych sytuacji, takich jak upadki czy stłuczenia.

Warto zwrócić uwagę również na to, że obudowa panelu sterowania jest niepalna, a dzięki temu, że została wykonana z wysokiej jakości materiału (hartowane szkło), jest też odporna na zarysowania i trwała. Można zatem powiedzieć, że w tym przypadku jakość idzie w parze z funkcjonalnością oraz wysoką estetyką. Trudno się zatem dziwić, że osoby, które cenią wygodę i efektowne rozwiązania, wybierają włączniki dotykowe. Możliwości aranżacyjne z ich udziałem poszerza zróżnicowana gama kolorystyczna paneli. Znajdziemy wśród nich modele w kolorze czarnym, białym, szarym oraz złotym.

Ocena

Dodaj komentarz

CommentLuv badge