Granitowy zlew kuchenny – co powinieneś o nim wiedzieć?

Granitowy zlew kuchenny - co powinieneś o nim wiedzieć?

Aranżując domową przestrzeń, coraz więcej osób decyduje się na granitowy zlew kuchenny. Jego liczne zalety przekonują sporą grupę osób. Nie da się jednak ukryć, że takie rozwiązanie może mieć również wady. Tą, o której wspomina się najczęściej, jest koszt zakupu. Choć cena granitowych zlewozmywaków może niektórych inwestorów odstraszać, warto poznać ich atuty, by ocenić, czy nie jest to wydatek, który może się opłacać.

Co nieco o składzie zlewów granitowych

Pod pojęciem – granitowy zlew kuchenny – mogą kryć się produkty o zróżnicowanej jakości. Ta zależy przede wszystkim od składu zlewu, a dokładniej materiału, z którego go wykonano. Ogólnie takie zlewozmywaki możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwsza z nich to zlewy wykonane z granitowego bloku, druga zlewozmywaki konglomeratowe, które składają się ze zmiennej ilości kwarcu oraz akrylu. Wśród konglomeratów wyróżniamy zlewy z tzw. tegranitu, czyli materiału charakteryzującego się składem 80% kwarcu i 20% akrylu oraz zlewy z tzw. graniteki, gdzie skład wynosi odpowiednio 70% i 30%.

Granitowy zlew kuchenny, który możemy zakupić w sklepie, to najczęściej produkt z konglomeratu. Występujący w jego składzie kwarc nadaje mu cenionego wśród inwestorów kamiennego wyglądu. Warto pamiętać również o tym, że kwarc jest najtwardszym składnikiem granitu. W połączeniu z żywicą akrylową tworzy produkt wyjątkowo trwały i odporny na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne oraz niskie i wysokie temperatury.

Granitowy zlew kuchenny nie jest bez wad

Wybierając granitowy zlew kuchenny, warto pamiętać – że podobnie jak każdy inny produkt – również on może cechy, które nie będą nam odpowiadać. Pytanie, jak bardzo będą przeszkadzać inwestorom i czy zniechęcą ich do zakupu.

Przede wszystkim należy wspomnieć, że granitowy zlew kuchenny jest dość ciężki. Dlatego przy montażu może być konieczne zamontowanie w szafkach dodatkowych wzmocnień.

Kolejna kwestia to cena produktu. Ta w przypadku zlewozmywaków naprawdę dobrej jakości może wynosić nawet ponad tysiąc złotych. Nie oznacza to oczywiście, że w przypadku zlewów o klasycznym, prostym kształcie, które nie obejmują dodatkowych akcesoriów (np. koszyczek na sztućce, ociekacz, czy deska do krojenia) zakup w przystępnej cenie nie będzie możliwy.

Granitowy zlew kuchenny ma jeszcze jedną wadę. Wybierając modele w jasnych barwach, należy liczyć się z tym, że mogą na nich powstawać przebarwienia po winie, kawie, herbacie i sokach z warzyw oraz owoców. Przy odpowiedniej pielęgnacji i regularnym czyszczeniu z pewnością zlewozmywak będzie można utrzymać w czystości. Warto jednak zwrócić uwagę na powierzchnię komór. Nieestetyczne przebarwienia powstają najczęściej w przypadku zlewów o chropowatej powierzchni. Znacznie łatwiej utrzymamy w czystości te, które są całkowicie gładkie.

Czy ilość atutów przewyższa wady zlewów z konglomeratu? – To pytanie, na które każdy inwestor powinien odpowiedzieć sobie samodzielnie. Zważywszy jednak na liczbę osób, które decydują się na takie rozwiązanie, można wysunąć wniosek, że granitowy zlew kuchenny spełnia większość oczekiwań użytkowników.

Ocena

Dodaj komentarz

CommentLuv badge