Jak dobrać żarówki do domu? – praktyczne wskazówki

Jak dobrać żarówki do domu? Takie pytanie pada najczęściej pośród for internetowych, serwisów tyczących się tematyki domowej, jak i w sklepach. Próbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, która ma z zasady zaowocować komfortem użytkowania poszczególnych pomieszczeń. Rozważaniom na ten temat praktycznie nie ma końca, bo okazuje się, że wybór nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Sprawdźmy, jak dobrać żarówki do domu, by wpisały się również w potrzeby budżetu finansowego.

Jak dobrać żarówki do domu – waty i lumeny bez tajemnic

Dotąd zwracaliśmy uwagę głównie na miano watów. Nie jest to jednak jedyny parametr tyczący się żarówek, choć trzeba go znać. Waty mówią o ilości mocy zużywanej przez żarówkę, by zostało wytworzone światło. Drugi parametr to lumeny, czyli jednostka używana do pomiaru strumienia świetlnego żarówki. Pierwszy krok w stronę uzyskania wartościowej odpowiedzi na pytanie, jak dobrać żarówki do domu, mamy za sobą. Czas na kolejny.

Źle dobrane parametry są w stanie zniweczyć misternie zaplanowaną aranżację domową. Nie wspominając o odczuwanym dyskomforcie i pogarszającym się wzroku. Pod uwagę należy brać kilka czynników. Liczy się wielkość pomieszczenia lub powierzchni, która ma zostać oświetlona. Do tego funkcje pokoju i przeznaczenie punktu oświetleniowego.

Niezbędna staje się wiedza, w jaki sposób przeliczać waty na lumeny. Bez tej umiejętności ani rusz! Warto zapamiętać prosty przelicznik – klasyczna 100-watowa żarówka, to odpowiednik źródła LED o strumieniu świetlnym wynoszącym 1521 lumenów.

Świetlówki, halogeny czy LED-y? – jak dobrać żarówki do domu

Żarówki tradycyjne praktycznie zniknęły z rynku, stąd przyglądamy się dostępnym i najczęściej, aktualnie wybieranym produktom. Świetlówki, czyli żarówki energooszczędne, jak sama nazwa wskazuje, mają przynosić oszczędności. I w rzeczywistości tak jest, bo świecą nawet do 15 tysięcy godzin. W porównaniu do tradycyjnych odpowiedników, zużywają nawet o 80% mniej prądu.

Z wad trzeba wymienić wysoką cenę, nagrzewanie się i strumień świetlny, który niestety męczy wzrok. Na plus zdecydowanie przemawia niewielka ilość rtęci, która jest szkodliwa dla organizmów żywych i środowiska.

Żarówki halogenowe świecą jasno, równomiernie i nawet do 50 razy dłużej od tradycyjnych. Zużywają niewiele energii, choć więcej nic świetlówki czy diody LED. Ponadto potrzebują zastosowania transformatora przy wysokim napięciu.

Na szczycie oferty wciąż znajdują się żarówki LED-owe. Najbardziej trwałe, żywotne, bo świecące nawet do 50 tysięcy godzin. Poza tym nie nagrzewają się, są odporne na wyłączanie/włączanie i mogą pracować zarówno przy niskim, jak i wysokim napięciu. Z minusów wymienia się najwyższą cenę spośród wszystkich żarówek i niewielki kąt rozproszenia światła.

Pytanie, jak dobrać żarówki do domu, daje tak naprawdę wiele odpowiedzi. Dobór zgodny z własnymi potrzebami, budżetem przeznaczonym na zakup, rodzajem i funkcjami pomieszczenia, to kluczowe czynniki, jakie powinny decydować o finalnym zakupie.

Ocena

Dodaj komentarz

CommentLuv badge