Jakie oświetlenie do garażu wybrać?

Garaż może spełniać kilka funkcji. Jest bezpiecznym miejscem dla samochodu, ale i może stać się warsztatem majsterkowicza. Jakie oświetlenie do garażu urządzonego w taki sposób, sprawdzi się najlepiej? Uwagę trzeba zwrócić nie tylko na wybór światła głównego, ale również dodatkowych punktów doświetlających.

Jakie oświetlenie do garażu sprawdzi się najlepiej

W garażu zwykle organizujemy miejsce dla swojego samochodu, ale i rowerów czy też narzędzi. W pomieszczeniu tym wbrew pozorom chowamy sporo cennych rzeczy. Nie dziwi zatem fakt, że decydujemy się na niewielkie okienka w bramach garażowych bądź w ogóle z nich rezygnujemy, pomimo braku komfortu korzystania z garażu, jakie daje światło dzienne. Rozwiązaniem mogą być luksfery, jednakże to wciąż zbyt mało, by zapewnić stosowne oświetlenie.

W garażu doskonale sprawdza się lampka dająca rozproszone światło, wyposażona w czujnik ruchu. Wjeżdżając samochodem nie musimy robić tego „na czuja”, a wyciąganie zakupów z bagażnika, nie wiąże się z koniecznością poszukiwania włącznika światła.

Warsztat dla majsterkowicza

W warsztacie majsterkowicza, oświetlenie w garażu ma bardzo duże znaczenie. Tutaj również sprawdzi się światło z czujnikiem ruchu, ponieważ w nieoświetlonym miejscu nietrudno o natknięcie się na drobne elementy wędrujące po podłodze. Precyzyjne prace, nie tylko przy samochodzie, także wymagają dobrego światła. Poza głównym punktem oświetleniowym, należy zatem postawić na dodatkowe punkty światła.

Główne źródło światła powinno znajdować się w takim miejscu, by podczas pracy przy blacie roboczym nie padał cień. W miejscach organizowanych dla majsterkowiczów, dobrze sprawdza się oświetlenie jarzeniowe. Oddaje rzeczywiste barwy i dość dobrze rozprasza światło. Warto je wyposażyć w elektroniczny zapłonnik, by od razu po włączeniu działało i nie drażniło oczu migotaniem.

Jeśli dysponujemy kanałem, niezbędne staje się osobne oświetlenie w garażu. Wyraziste, przenośne światło przyda się podczas dokonywania drobnych napraw. Tutaj można postawić na umieszczone w mocnej oprawie lampy halogenowe, umocowane na wysięgniku.

Oświetlenie w garażu – praktyczne wskazówki odnośnie rozmieszczenia

Światło umieszczone na suficie spowoduje, że podczas drobnych prac sami dla siebie staniemy się niepożądanym cieniem, który wszystko zasłania. Najlepszym rozwiązaniem jest światło montowane na ścianach bocznych. Lampy oświetlające różne strefy, dobrze jest, by włączały się niezależnie od siebie, co pozwala zmniejszyć rachunki za prąd.

Rodzaj źródła światła

Świetlówki są trwałe i wydajne. Do tego oferują równomierny strumień światła. Wadą jest wrażliwość na zmiany napięcia oraz zawartość rtęci. Tę ostatnią posiadają również żarówki energooszczędne. W dodatku stosunkowo drogie, choć tutaj minusy rekompensuje wydajność, niski pobór energii i długa żywotność.

Alternatywą mogą być lampy LED, ale raczej w formie światła dodatkowego. Nad wyborem należy się dobrze zastanowić, ponieważ oświetlenie w garażu ma gwarantować komfort, ale i bezpieczeństwo użytkowania tego pomieszczenia.

Ocena

Dodaj komentarz

CommentLuv badge