Oświetlenie zewnętrzne chodnikowe – co wybrać?

Oświetlenie ścieżek ogrodowych to konieczność, jeśli chcemy bezpiecznie się po nich poruszać. Zastosowane lampy muszą być jednak odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Jakie oświetlenie zewnętrzne chodnikowe sprawdzi się tutaj najlepiej? Do wyboru są typowe oprawy montowane w podłożu, ale i świecące kostki brukowe, a to wciąż nie wszystkie propozycje.

Oświetlenie zewnętrzne chodnikowe – wymagane cechy

Lampy zastosowane na zewnątrz będą zmagać się z niskimi i wysokimi temperaturami. Do tego dochodzą zanieczyszczenia, wilgoć, opady deszczu czy śniegu. Montaż w podłożu oznacza, że będą się po nich poruszać ludzie. Nietrudno także o upuszczenie przenoszonych przedmiotów. To ogromne wymagania. Czym zatem powinno cechować się oświetlenie zewnętrzne chodnikowe?

Musi być odporne na zmienne warunki atmosferyczne. Wybiera się zatem produkty, które mogą pochwalić się klasą szczelności na poziomie określanym przez parametr IP, równym przynajmniej 67. Ta wartość oznacza, że nie zostaną uszkodzone nawet pod wpływem działania mrozu czy silnego upału. Nie wpłynie na ich działanie deszcz, śnieg, grad. Skoro mowa o oświetleniu chodnikowym, pewne jest, że będą się po nim poruszać ludzie. Potrzebna jest zatem odporność na ciężar. Lampy montowane w podłożu zwykle są w stanie wytrzymać do 500 kg, co jest wystarczające.

Nie ukrywajmy, że nie bez znaczenia pozostają oszczędności. Oświetlenie zewnętrzne chodnikowe dobrze jest wyposażyć w ledowe źródła światła. Trzeba jednak odpowiednio wcześniej pomyśleć o instalacji elektrycznej, by nie wykopywać dziur i dołów w przepięknie urządzonym ogrodzie, niszcząc skrzętnie tworzone dzieło. Wybór ledów pozwala na korzystanie z oświetlenia przez większość czasu w ciągu doby, bez negatywnego odzwierciedlenia na rachunkach za prąd.

Świecące kostki brukowe

Atrakcyjna przestrzeń zewnętrzna? Ze świecącymi kostkami brukowymi chodniki nie będą miały sobie równych! Pośród nowoczesnych sposobów na oświetlanie terenów zewnętrznych, świecąca kostka zajmuje szczególne miejsce. Jest bardzo wytrzymała i odporna. Poza funkcjonalnością, można liczyć na niecodzienną estetykę. Oświetlenie zewnętrzne chodnikowe tego typu pozwala na dowolną zmianę barwy światła, a także zdalne sterowanie. Światło może być ciągłe, ale i emitowane pulsacyjnie.

Uzupełnienie ścieżek ogrodowych, chodników o taki produkt, pozwala na uzyskanie unikatowej aranżacji zewnętrznej. Kostki można zastosować w wielu miejscach wokół domu, tym samym dbając o zachowanie spójności. Bawiąc się kolorami światła, pojawia się okazja do tego, by nadać niezwykłego charakteru posiadłości.

Oszczędnie pod każdym względem – lampy solarne

Jeśli wcześniej nie została rozplanowana instalacja elektryczna, a nie chcemy niszczyć ogrodowej aranżacji, możemy postawić na lampy solarne. Wykonane w różnym stylu, z powodzeniem udaje się dopasować do architektury zielonej przestrzeni. Sprawdzają się wyśmienicie i nie wymagają podłączenia do prądu, stąd miejsce ustawienia wybiera się wedle uznania.

Oświetlenie zewnętrzne chodnikowe może być estetyczne, oryginalne i oszczędne. Wybierzmy jedną z powyższych propozycji i cieszmy się unikalną architekturą posesji.

Ocena

Dodaj komentarz

CommentLuv badge