Rodzaje karniszy na polskim rynku

Rodzaje karniszy na polskim rynku

Kilkanaście lat temu dekorowanie okien było znacznie prostsze i ograniczone do wąskiego asortymentu. Dziś możliwości jest znacznie więcej. Uzmysławiamy sobie to, obserwując rodzaje karniszy dostępnych na rynku. Zróżnicowane pod względem materiału, koloru i formy stwarzają nieporównywalnie więcej możliwości dekoracyjnych. Docenia to wielu inwestorów i chętnie wykorzystuje w domowych aranżacjach. Niektórym jednak tak szeroka oferta stwarza problem przy wyborze.

Różne rodzaje karniszy pozwalają na dopasowanie dekoracji okiennej do rodzaju pomieszczenia. Wybierając konkretny model karnisza, należy zwracać uwagę na wystrój wnętrza, znajdujące się w pomieszczeniu meble, rodzaj firany oraz efekt, jaki chcemy uzyskać. Część z dostępnych na rynku karniszy służy wyłącznie wieszaniu firan i zasłon, inne same w sobie stanowią swoistą dekorację. Jakie są między nimi różnice i z czego wynikają?

Rodzaje karniszy metalowych

Karnisze metalowe należały do najbardziej popularnych zarówno w przeszłości, jak i współcześnie. Kilkanaście lat temu były to najczęściej montowane do sufitu szyny, na których firany i zasłony wieszało się za pomocą żabek.

Obecnie metalowe karnisze to znacznie częściej modne i designerskie modele, które z łatwością można dopasować zarówno do skromnych i minimalistycznych wnętrz, jak i tych odznaczających się wyszukanym wystrojem, licznymi zdobieniami i elegancką aranżacją. Metalowe drążki, na których firany wiesza się przy pomocy żabek lub bezpośrednio na drążku mogą być wykonane w rozmaitych barwach. Znajdziemy wśród nich takie, które mają kolor chrom, mosiądz, tytan, inox i inne. Dzięki rozmaitym barwom oraz wzorom rodzaje karniszy metalowych znacznie łatwiej można dopasować do stylu aranżacji wnętrz.

Atutem karniszy metalowych jest również to, że znajdziemy wśród nich modele podwójne, które umożliwiają zawieszenie zarówno firany, jak i zasłony.

Karnisze drewniane

Inne rodzaje karniszy to te wykonane z drewna. Ich zwolennikami są zwykle osoby, którym zależy na uzyskaniu we wnętrzu ciepłej, przytulnej atmosfery. Karnisze drewniane są z reguły nieco mniej wytrzymałe niż metalowe, dlatego w ich przypadku lepiej sprawdzają się delikatne i lekkie firany niż ciężkie tkaniny. Karnisze drewniane lepiej sprawdzą się we wnętrzach tradycyjnych niż nowoczesnych. Można dopasować je do koloru podłóg, mebli lub innych drewnianych elementów wyposażenia wnętrz.

Karnisze linkowe

Karnisze linkowe są u nas jeszcze stosunkowo mało znane. Cechuje je wyjątkowo delikatny wygląd i nowoczesny design. Z powodzeniem można nimi zastępować karnisze metalowe w nowoczesnych, eleganckich, ale i skromnych aranżacjach. Warto pamiętać przy tym, że są to modele podatne na wygięcia przy nadmiernym obciążeniu. Nadają się zatem do lekkich tkanin, które nie spowodują ich uszkodzeń. Karnisze linkowe mogą być montowane zarówno do sufitu, jak i do ściany.

Materiał, z jakiego wykonany został karnisz to jedno, inna sprawa to jego konstrukcja. Decydując się na konkretny model karnisza, powinniśmy wziąć pod uwagę również sposób jego mocowania do sufitu lub ściany oraz sposób wieszania firan. Rodzaje karniszy ze względu na te kryteria można podzielić na szynowe, drążkowe i drążkowo-szynowe.

Ocena

Dodaj komentarz

CommentLuv badge