Sterowanie oświetleniem do Twojego domu

Oświetlenie w domu ma dawać poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Spełnia funkcje praktyczne oraz dekoracyjne, a stawiając na sterowanie oświetleniem, można jeszcze wygodniej korzystać z wybranych instalacji.

Sterowanie oświetleniem – które wybrać?

Do wyboru mamy sterowanie ręczne, półautomatyczne bądź automatyczne. Typ systemu, jaki decydujemy się zastosować, zależny jest przede wszystkim od naszych potrzeb. Sterowanie oświetleniem może odbywać się na dwa sposoby. Jeden z nich dotyczy zapalania oraz gaszenia światła, natomiast drugi ściemniania i rozjaśniania.

Tryby sterowania, które mamy do wyboru to:

  • ręczny pozwalający na samodzielne ustawianie parametrów oświetlenia, uwzględniając aktualne potrzeby;

  • automatyczny, czyli system czujników, który decyduje o zmianie poszczególnych parametrów oświetlenia, ale w zależności od wykrytych zmian. Konkretne funkcje programuje użytkownik. Ostatecznie ustawiając je właśnie pod swoje potrzeby;

  • półautomatyczny tryb sterowania łączy cechy obydwu powyżej opisanych. Oznacza to, że domownik na przykład włącza światło w określonym miejscu, ale nie musi już go wyłączać. Konkretne ustawienie decyduje o wyłączeniu po upływie danego czasu.

Takie systemy mogą działać na dwa sposoby. Jedno rozwiązanie to uruchamianie kilku obwodów przy pomocy jednego przycisku, czyli system centralny. Lokalny zaś polega na zastosowaniu oddzielnego obwodu w każdym pomieszczeniu.

Typy ściemniaczy, programatory, czujniki ruchu i natężenia

Domownicy mogą również zadecydować, jaki rodzaj ściemniacza zagości w ich wnętrzach. Tutaj do wyboru są:

  • ręczne, gdzie regulacja natężenia światła następuje poprzez dotyk w wyznaczonym polu,

  • obrotowe regulowane płynnie przy pomocy obracanego potencjometra,

  • oparte na stateczniku, stosowane w przypadku świetlówek.

Czujnik ruchu to świetne rozwiązanie. Działa na zasadzie wykorzystania promieniowania podczerwonego, które emitowane jest przez człowieka. Urządzenia te są na tyle zaawansowane i przystosowane, że rejestrują zmiany promieniowania podczerwonego wynikające z ruchu. Na ich działanie nie będzie mieć zatem wpływ zmiana temperatury.

Z kolei czujniki natężenia mogą zostać również zaprogramowane bądź też ustawione są wedle z góry określonego parametru. Praktycznie wygląda to tak, że światło włączy się wtedy, gdy w pomieszczeniu zrobi się już ciemno.

W sterowaniu oświetleniem warto pomyśleć o specjalnych programatorach, które działają odstraszająco na złodziei. Można je ustawić w taki sposób, że pod nieobecność właścicieli, światło będzie się włączać i wyłączać w określony sposób.

Czy warto stawiać na takie rozwiązania?

Odpowiadając na tak postawione pytanie – zdecydowanie tak. To zarówno oszczędność, jak i większy komfort. Można zapalić światło na piętrze, by nie schodzić po ciemku po schodach, a na dole nie martwić się o to, jak je wyłączymy, bo samo zgaśnie po określonym czasie. Sterowanie oświetleniem to również pożądane oszczędności, bo możemy regulować nie tylko sposób włączania i wyłączania, ale również natężenie światła.

Ocena

Dodaj komentarz

CommentLuv badge