Technologia led zastosowana w żarówkach – jakie to korzyści?

Technologia ledowa to dziś dla nas codzienność. Ledowe żarówki goszczą w samochodach i stają się wyposażeniem standardowym w wielu nowych modelach aut. Z kolei w oświetleniu zaczynamy się do nich coraz bardziej przekonywać. Wpływa na to między innymi możliwość minimalizowania kosztów związanych z rachunkami za prąd. Jakie jeszcze korzyści przynosi nam wybór żarówek led?

Drogie? Inwestycje muszą kosztować!

Koszty żarówek ledowych w pierwszej chwili wydają się nieco zaskakiwać, niekoniecznie pozytywnie. Nic jednak bardziej mylnego. Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że inwestycje zawsze wiążą się z wysokimi wydatkami. Za tymi wydatkami idą jednak cechy, takie jak jakość, wytrzymałość, żywotność. Nie inaczej jest w przypadku żarówek wykorzystujących technologię ledową.

W porównaniu do świetlówek, halogenów, zwykłych żarówek, ale i energooszczędnych propozycji, żarówki ledowe gwarantują najdłuższą żywotność. Nawet do 50 razy większą niż w przypadku klasycznych odpowiedników. Co to oznacza? Że przy przeciętnym czasie korzystania z danego punktu świetlnego, żarówki nie będzie trzeba wymieniać nawet przez kilkanaście lat. Choć brzmi to trochę nieprawdopodobnie, faktycznie tak jest. Przypomnijmy sobie, kiedy ostatni raz kupowaliśmy żarówkę do swojej lampki biurkowej używanego każdego dnia. A do lampy podłogowej ustawionej tuż obok sofy, gdzie stworzyliśmy kącik do relaksu i spotkań ze znajomymi? Nie pamiętamy? Trudno się dziwić, bo to już kolejne lata!

Sumaryczny koszt tych teoretycznie drogich żarówek ledowych, w ostatecznym rozrachunku przekłada się na niższe rachunki za prąd, a z tym już nie możemy dyskutować.

Co otrzymuję w cenie żarówki

Technologia led niesie ze sobą wiele korzyści. Poza żywotnością można liczyć na to, że żarówki będą osiągały pełną jasność niemalże natychmiast po włączeniu danej lampy. Tego nie są w stanie zaoferować żadne z ich odpowiedników. Co więcej, wybrane produkty wykazują kompatybilność ze ściemniaczami. Informacja o tym, czy dana żarówka nadaje się do zastosowania z systemem ściemniania, umieszczana jest na opakowaniu.

Pełna jasność i możliwość zastosowania powyższej funkcjonalności, wpływają na to, że nasze domowe wnętrza stają się zdecydowanie bardziej komfortowe. Przecież wielokrotnie wchodzimy do pomieszczeń typu łazienka, kuchnia, garderoba, przedpokój. Wchodzimy tam dosłownie na chwilę, by znaleźć w pośpiechu kosmetyk wrzucany do torebki, kanapkę zapomnianą z lodówki i parasolkę, bo za oknem dostrzegamy padający deszcz. Ten pośpiech sprawia, że strata nawet kilku sekund na czekanie, aż światło osiągnie pełną jasność, może nas kosztować spóźnienie, o nerwach nie wspominając.

Ledowe żarówki nie nagrzewają się, a to z kolei walor podnoszący bezpieczeństwo ich użytkowania. Owszem, ciepło jest wytwarzane, ale w znikomej wręcz ilości. Do tego można liczyć na niewydzielanie światła podczerwonego oraz światła ultrafioletowego.

Odzwierciedlenie naturalnych kolorów jest niezwykle ważne, a na tym tle żarówki ledowe po prostu nie mają konkurencji. Ten czynnik weryfikowany jest przez CRI, czyli współczynnik oddawania barw. Dla światła dziennego wynosi on 100, a technologia led pozwala na uzyskiwanie wyników sięgających powyżej 80! Co więcej, prace nad osiąganiem jeszcze lepszych efektów wciąż trwają, dlatego można liczyć na to, że i CRI będzie jeszcze wyższe.

Bezpieczne oświetlenie

Decydując się na żarówki wykorzystujące technologię ledową, korzystamy z produktów nienagrzewających się nadmiernie, o czym już wspomniano. Oznacza to, że oświetlenie z żarówkami led będzie równie bezpieczne w salonie, łazience, kuchni, co pokoju dziecięcym. Do tego brak szkodliwości światła dla oczu. Pod tym względem wpływ na oczy jest taki sam, jak w przypadku innych źródeł.

Żarówki ledowe mają coraz większą rzeszę zwolenników, bo ich lista zalet jest naprawdę długa. Jak do tej pory na rynku nie pojawiły się produkty, które pozwalałyby na wymianę aż tylu plusów, oferując przy tym cenę naprawdę adekwatną do uzyskiwanej jakości.

Ocena

Dodaj komentarz

CommentLuv badge